Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
EUR
EUR | €

Co dają stymulatory tkankowe – (r)ewolucyjne rozwiązanie w medycynie estetycznej

utworzono 2023-11-27
Co dają stymulatory tkankowe – (r)ewolucyjne rozwiązanie w medycynie estetycznej

Stymulatory tkankowe przebojem wdarły się do branży kosmetycznej, poszerzając spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stosowane są przede wszystkim w terapiach przeciwstarzeniowych skóry, a ich działanie ukierunkowanie jest głównie na stymulowanie naturalnych procesów. Ta właściwość odróżnia je od tradycyjnych wypełniaczy, które mogą zmieniać rysy twarzy, bowiem ich działanie opiera się na efekcie wolumetrycznym (objętościowym).

Stymulatory tkankowe zawierają szereg naturalnych składników, które m.in. aktywują i regenerują fibroblasty, pobudzając je do produkcji kolagenu oraz elastyny, poprawiają napięcie i zagęszczenie skóry. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stymulatorów tkankowych, które różnią się składnikami aktywnymi, techniką aplikacji oraz trwałością uzyskiwanych rezultatów.

Na czym polega stymulacja tkankowa?

Mianem stymulacji tkankowej określa się zabiegi pobudzające naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zjawisko to jest wykorzystywane w wielu specjalizacjach medycyny, ale szczególnego znaczenia nabrało w medycynie estetycznej.

W tym przypadku stymulatory tkankowe to składnik lub ich połączenia zaprojektowane tak, aby pobudzać odpowiedź na poziomie komórkowym przy jednoczesnej minimalizacji efektów ubocznych.

W przeciwieństwie do wypełniaczy działają one jakościowo. Nie wypełniają jedynie ubytków, ale sprawiają, że skóra ulega rzeczywistym zmianom.

Innowacyjne stymulatory tkankowe – nowe możliwości terapeutyczne w medycynie estetycznej

Innowacyjne stymulatory tkankowe to preparaty, które zapewniają naturalny efekt odmłodzenia skóry. Nie zmieniają one rysów twarzy, choć spektrum działania niektórych produktów z tej grupy wykazuje także funkcje wolumetryczne (stymulatory połączone z wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego).

Stymulatory tkankowe to rewolucyjne substancje, które pozytywnie wpływają na jędrność, nawilżenie, elastyczność i ogólną kondycję skóry.

Są one powszechnie wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej, dermatologicznych, odnowy biologicznej oraz przez doświadczonych kosmetologów.

Obecnie są cenionym elementem terapii ukierunkowanych na walkę z oznakami starzenia się skóry. Preparaty te stosuje się głównie w obrębie twarzy, ale nie tylko, bowiem uniwersalne działanie stymulatorów tkankowych pozwala na ich aplikację w różne partie ciała.

Podstawowe obszary zabiegowe twarzy, które poddaje się terapii przy użyciu stymulatorów tkankowych, to:

  • czoło,
  • obszary skroniowe,
  • rejon nosa i warg,
  • okolice podbródka i policzków (linie marionetki),
  • okolice oczu (kurze łapki).

Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zastosowaniem nowoczesnych stymulatorów tkankowych zalicza się m.in.:

  • modelowanie policzków,
  • korygowanie fałdów nosowo-wargowych,
  • korekcja linii żuchwy oraz okolicy podjarzmowej,
  • wypełnianie linii marionetki,
  • korekta/modelowanie brody i nosa.

Stymulatory tkankowe – rodzaje, składniki i działanie

Zróżnicowany skład stymulatorów tkankowych, odmienne techniki ich podawania oraz czas utrzymywania się efektów po aplikacji sprawiają, że z łatwością można dobrać preparat odpowiedni do potrzeb i specyfiki problemu danego pacjenta.

Wśród najpopularniejszych substancji czynnych, jakie zawierają stymulatory tkankowe, wymienia się:

  • kwas hialuronowy – oddziałuje na fibroblasty oraz adipocyty, pobudzając je do proliferacji (namnażanie komórek), a także ma działanie wypełniające;
  • polikaprolakton (PCL) – w pełni bioresorbowalny polimer medyczny;
  • hydroksyapatyt wapnia (CaHA) – działa jako stymulator i implant przy zabiegach wolumetrycznych (koryguje bruzdy i zagłębienia);
  • aminokwasy – związki stymulują m.in. regenerację macierzy pozakomórkowej i stanowią prekursory elastyny i kolagenu;
  • bursztynian sodu – działa antyoksydacyjnie i stymuluje syntezę strukturalnych białek;
  • polinukleotydy – doskonale sprawdzają się przy likwidacji niedoskonałości skórnych w okolicach oka (cienie, zmarszczki).

Jak działają stymulatory tkankowe pod oczy?

Stymulatory tkankowe pod oczy aplikuje się w celu uzyskania poprawy gęstości skóry oraz eliminacji sieci drobnych zmarszczek. Ich stosowanie daje trwały efekt, a co najważniejsze – nie wymaga rekonwalescencji. Pacjent nie musi obawiać się efektu opuchniętych lub zaczerwienionych oczu.

Stymulator tkankowy pod oczy to np. kwas hialuronowy.

Podobnie działa wykorzystanie peptydów lub mezoterapii na bazie „koktajlu” z substancji odżywczych, które powodują biorestrukturyzację skóry.

Stymulatory tkankowe pod oczy podaje się poprzez serię wkłuć igłami o bardzo niewielkiej średnicy.

Kiedy pojawiają się efekty stosowania stymulatorów tkankowych?

Czas wystąpienia efektów po zastosowaniu stymulatorów tkankowych jest uzależniony od wielu czynników.

Znaczenie ma rodzaj zabiegu, liczba sesji oraz ich częstotliwość.

Wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjenta, ponieważ to reaktywność na poziomie komórkowym będzie decydowała o efektywności terapii. U osób w podeszłym wieku regeneracja z reguły następuje wolniej, więc i stymulatory tkankowe mogą przynieść efekty z opóźnieniem.

Na efektywność zabiegów mogą wpłynąć też rodzaj i stopień zaawansowania nieprawidłowości tkanek.

Ile zabiegów wykonuje się stymulatorami tkankowymi?

W medycynie estetycznej najlepsze efekty przynoszą pełne serie zabiegów mezoterapią i terapią mikroigłową.

Zazwyczaj ich liczba waha się od 3 do 6, przy czym ich harmonogram powinien być określony indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Zabieg przy użyciu stymulatorów tkankowych najczęściej trwa kilka tygodni, ale może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.

Do czynników, które pomagają określić częstotliwość sesji terapeutycznych, zalicza się przede wszystkim:

  • stan ogólny stan zdrowia pacjenta,
  • reakcja jego organizmu na terapię,
  • nasilenie ewentualnych efektów ubocznych.

W celu utrzymania trwałości efektu terapia powinna być ponawiana.

Co jeszcze warto wiedzieć o stymulatorach tkankowych?

Stymulatory tkankowe wprowadzane są przy pomocy iniekcji (igła, kaniula), ale zabieg ten jest bezbolesny (pacjent odczuwa zazwyczaj delikatne mrowienie).

Bezpośrednio po zabiegu aplikacji stymulatora tkankowego można powrócić do codziennych obowiązków. Należy jednak pamiętać, że istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się drobnego obrzęku i/lub niedużego siniaka w miejscu iniekcji.

Innowacyjne stymulatory tkankowe przeznaczone są dla osób w różnych wieku.

Wśród nielicznych przeciwwskazań wymienić można m.in.:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
  • aktywną infekcję Herpes (opryszczka),
  • uczulenie na dany składnik preparatu,
  • cukrzyca,
  • infekcja w planowanym miejscu zabiegu,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa zabiegu warto zasięgnąć porady dermatologa. Oceni on zdrowie pacjenta oraz pomoże dobrać rodzaj terapii do indywidualnie określonego celu.

Przed iniekcją stymulatora tkankowego zalecane jest zastosowanie miejscowego znieczulenia, np. przy użyciu kremu przed zabiegowego.