Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
PLN
PLN | zł

Innowacyjne i trwałe wypełniacze, czyli medycyna estetyczna w nowym wydaniu

utworzono 2023-11-27
Innowacyjne i trwałe wypełniacze, czyli medycyna estetyczna w nowym wydaniu

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe jest precyzyjne modelowanie sylwetki. Wśród innowacyjnych produktów zasługujących na uwagę są trwałe wypełniacze.

Dążenie do uzyskania atrakcyjnej sylwetki to kierunek, w jakim podąża obecnie większość społeczeństwa – bez względu na wiek czy płeć. Nowoczesne i bezpieczne wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego z dodatkami, stosuje się przede wszystkim w obrębie twarzy, ale z powodzeniem można z ich udziałem poprawić wygląd innych partii ciała. Czym dokładnie są wypełniacze i jakie stwarzają możliwości? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.

Wypełniacze – co to takiego i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

Współczesne wypełniacze powszechnie wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej to preparaty na bazie kwasu hialuronowego, czyli substancji organicznej, jaka występuje w organizmie.

Wypełniacze stosowane są głównie do modelowania konturów/elementów twarzy, uzupełniania ubytków powstałych na wskutek naturalnych procesów starzenia bądź wypadku. Co ciekawe, aktywne składniki, o jakie wzbogacane są innowacyjne wypełniacze, mogą stymulować produkcję kolagenu oraz sprawiać, że skóra będzie idealnie nawilżona i elastyczna.

Wypełniacze produkuje się nie tylko na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, ale i – hydroksyapatytu wapnia oraz kwasu polimlekowego (sculptra).

Wypełnianie jest typowym zabiegiem wolumetrycznym, a więc ukierunkowanym na odbudowę/zwiększenie objętości danego obszaru ciała.

W zależności od receptury, przeznaczenia, umiejscowienia i oczekiwanych efektów iniekcja wypełniaczy może odbywać się poprzez nastrzykiwanie warstwy powierzchniowej, średniej bądź głębokiej skóry. Podczas iniekcji wypełniacza wykorzystuje się igły cienkościenne.

W składzie wysokiej jakości wypełniaczy często znaleźć można też lidokainę (środek znieczulający) i mannitol, którego obecność minimalizuje ryzyko powstawania krwiaków i siniaków po zabiegu.

Naturalne wypełniacze do twarzy i nie tylko

Największa gama zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym związana jest z modelowaniem w obrębie twarzy. Nie mniej, równie dobrze sprawdzają się one w przypadku korygowania niedoskonałości natury innych rejonów ciała.

Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów przy udziale wypełniaczy poza obszarem twarzy wymienić można m.in. odbudowę wklęsłości po deformacji spowodowanej wypadkiem lub liposukcją.

W gabinetach medycyny estetycznej popularne są także zabiegi wolumetryczne w obrębie rąk czy samych dłoni.

Jeśli chodzi o wypełnienia w obszarze twarzy, to pacjenci decydują się na wstrzykiwanie preparatów z kwasem hialuronowym w takie miejsca jak:

  • usta,
  • nos,
  • czoło,
  • skronie,
  • policzki,
  • podbródek,
  • bruzdy nosowo-wargowe,
  • obszar pomiędzy brwiami,
  • część podoczodołowa i obszar „kurzych łapek”,
  • szyja i dekolt.

Wypełnianie średnich i głębokich zmarszczek oraz fałd i bruzd powoduje przywrócenie pożądanej objętości, a także odtworzenie naturalnej linii twarzy.

Spore grono osób decyduje się na takie zabiegi, aby „poprawić naturę” i wymodelować poszczególne elementy twarzy, aby odpowiadały przyjętemu/uznawanemu kanonowi piękna. Inspiracji w tym względzie często dostarczają znane osobistości, które postanawiają np. powiększyć usta albo wyeksponować kości policzkowe.

Wypełniacze nie tylko służą do przywracania objętości i konturowania różnych obszarów ciała. Składniki, o jakie wzbogacane są preparaty, dodatkowo nadają skórze świeżości oraz naturalnego rozświetlenia.

Receptury niektórych wypełniaczy zostały opracowane z myślą o specjalnym przeznaczeniu. Przykładem są wypełniacze zawierające sprężysty kwas hialuronowy, który zalecany jest do tzw. dynamicznych obszarów twarzy, czyli tych uaktywniających się podczas uśmiechu, rozmowy, ziewania czy mrugania.

Profesjonalny wypełniacz w połączeniu z fachową iniekcją mogą zagwarantować trwałość efektu nawet do 12 miesięcy.

Wypełniacze w medycynie estetycznej – fakty i mity

Temat wypełniaczy w medycynie estetycznej niewątpliwie budzi emocje i kontrowersje. Nienaturalnie duże usta, stężała twarz czy rozdymane policzki kilku telewizyjnych gwiazd pobudzają wyobraźnię i często tworzą mylny obraz stosowania wypełniaczy.

Warto pamiętać, że wypełniacze mają podkreślać naturalne cechy wyglądu, a wszelkie zabiegi odmładzające powinny być stosowane z umiarem – adekwatnie do wieku.

Istotnym elementem jest wybór sprawdzonych produktów pochodzących od renomowanych firm, a także korzystanie z usług prawdziwych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej.

Zdecydowanie trzeba zaprzeczyć, że wszystkie preparaty odpowiedzialne są za nienaturalny wygląd. Nowoczesne wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego doskonale integrują się z żywą tkanką, dzięki czemu nie niosą one też ryzyka związanego z tężeniem/unieruchomieniem twarzy.

Certyfikowane wypełniacze wysokiej jakości nie są również niebezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem że iniekcją zajmuje się doświadczony specjalista, a podczas zabiegu zachowane zostają wszystkie procedury higieniczno-sanitarne.

Przy okazji warto przypomnieć, że do powikłań dochodziło głównie przy stosowaniu wypełniaczy stałych na bazie silikonu czy poliakrylamidu.

Nie jest również prawdą stwierdzenie, że raz wykonany zabieg koniecznie trzeba powtarzać do końca życia. Po określonym czasie (zwykle po kilkunastu miesiącach) miejsce iniekcji powraca po prostu do stanu wyjściowego, ponieważ wypełniacze hialuronowe są sukcesywnie metabolizowane przez organizm.

Wypełniacze do twarzy – przeciwwskazania

Prawdą jest, że wypełniacze nie są zalecane każdemu, a listę ograniczeń determinuje szereg przeciwwskazań, o których lekarz medycyny estetycznej powinien poinformować pacjenta.

Lista przeciwwskazań nie jest obszerna, ale warto się z nią zapoznać, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych. Kiedy decydowanie się na wypełniacze do twarzy nie jest zalecane?

  • Ciąża i karmienie piersią – obecnie brakuje wyników badań, które w sposób jednoznaczny potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania wypełniaczy dermatologicznych u kobiet w ciąży lub okresie laktacji. Z tego względu dla bezpieczeństwa rozwijającego się organizmu dziecka lepiej zrezygnować na jakiś czas z tego rodzaju zabiegów.
  • Infekcje skóry – przeprowadzenie jakichkolwiek zabiegów dermatologicznych może przyczynić się do zaognienia występującego już stanu zapalnego lub przeniesienia patogenów w inne rejony twarzy.
  • Problemy z krzepliwością krwi – u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi lub przyjmujących leki wywołujące taki efekt zabiegi dermatologiczne mogą prowadzić do powstania siniaków i krwiaków oraz ich wolniejsze zanikanie.
  • Nadwrażliwość na stosowane substancje czynne, jak kwas polimlekowy, kwas hialuronowy oraz inne związki chemiczne stosowane w dermatologii.
  • Skłonność do powstawania tzw. keloidów, czyli nieestetycznych bliznowców, które stanowią rodzaj patologicznej odpowiedzi skóry nawet na niewielki uraz.

Warto przedyskutować z dermatologiem lub kosmetologiem skuteczność stosowania wypełniaczy. Może się okazać, że nie będą one najlepszym wyborem, np. po operacji chirurgii plastycznej.

Jak działają wypełniacze bez wstrzykiwania?

Wypełniacze bez wstrzykiwania to stosunkowo nowy trend w medycynie estetycznej. Zabiegi z ich wykorzystaniem polegają na nałożeniu na powierzchnię skóry preparatu zawierającego substancje odżywcze, takie jak kwas hialuronowy, peptydy lub krzemionka.

Choć tego rodzaju zabiegi są mniej inwazyjne i bezpieczniejsze niż klasyczne wypełniacze aplikowane za pomocą mikroigieł, ich działanie jest słabsze i trwa krócej.

Tymczasowość rezultatów powoduje, że zabieg należy regularnie powtarzać, aby utrzymać ciągłość efektu wizualnego.

Jak przedłużyć efekt działania wypełniaczy do twarzy?

Choć klasyczne wypełniacze do twarzy utrzymują swoje działanie nawet do kilku miesięcy, z biegiem czasu ich skuteczność oraz widoczność dokonanych zmian będzie malała. Czy można przedłużyć trwałość zabiegu? Okazuje się, że tak, ale należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim trzeba wybierać sprawdzone wypełniacze do twarzy renomowanych firm. Obecnie za jedne z najtrwalszych uważa się preparaty bazujące na kwasie hialuronowym.

Duże znaczenie ma też prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym unikanie ekspozycji na skrajne temperatury, promieniowanie UV i korzystanie z kosmetyków ochronnych, jak filtry przeciwsłoneczne.

Żaden zabieg nie zastąpi też zdrowego stylu życia. Dermatolodzy zalecają, żeby dbać o nawodnienie i aktywność fizyczną. Dzięki temu skóra utrzymuje elastyczność i jędrność.

Aby przedłużyć efekt działania wypełniaczy, warto zadbać o zbilansowaną dietę zawierającą tłuszcze jedno- i wielonienasycone. Z kolei z menu należy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć używki takie jak alkohol albo papierosy.

Jak przygotować się do zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym?

Planując zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym, warto dobrze się do niego przygotować, aby zapewnić maksymalnie skuteczny efekt.

Zaleca się, aby wstrzymać przyjmowanie leków i suplementów mogących wchodzić w interakcję z substancjami czynnymi zawartymi w wypełniaczach.

Należy też unikać innych zabiegów kosmetycznych na kilka dni przed uzupełnieniem ubytków w skórze, aby niepotrzebnie nie podrażniać tkanki.

W dzień zabiegu trzeba dokładnie oczyścić skórę i unikać stosowania kremów lub innych kosmetyków.

Wszelkie wątpliwości powinno się skonsultować przed zabiegiem z dermatologiem lub kosmetologiem.

Jak często stosować wypełniacze do twarzy?

Zalecana częstotliwość stosowania wypełniaczy zależy od wielu czynników.

Kluczowe znaczenie ma ich rodzaj. O ile wypełniacze kolagenowe wyróżniają się trwałością od 6 do 12 miesięcy, zabiegi środkami na bazie kwasu polimlekowego mogą być powtarzane nawet co 2 lata.

Istotny jest też sposób odżywiania się danej osoby, jej poziom aktywności fizycznej oraz indywidualne skłonności.

Plan zabiegów powinien być przygotowany z wyprzedzeniem przez lekarza prowadzącego pacjenta i uwzględniać indywidualne oczekiwania danej osoby, a także jej historię i predyspozycje.

Oczywiście częściowy efekt wizualny jest widoczny niezwłocznie po aplikacji substancji pod skórę. W pełni można go dostrzec i docenić dopiero po około tygodniu, kiedy tkanka pacjenta przyzwyczai się do zmiany. Dotyczy to wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, od wypełnienia lwiej zmarszczki przez wypełnienie marionetek aż po wypełnienie skroni.