Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
EUR
EUR | €

Dlaczego mezoterapia to skuteczna recepta na młodość?

utworzono 2023-11-27
Dlaczego mezoterapia to skuteczna recepta na młodość?

Medycyna estetyczna sukcesywnie poszerza paletę innowacyjnych zabiegów, po jakie chętnie sięgają osoby ceniące zdrowy i młody wygląd. Mezoterapia to jedna ze skuteczniejszych metod rewitalizacji skóry i terapii profilaktycznej mającej na celu opóźnienie procesów starzenia. Minęły już czasy, kiedy nowoczesna medycyna estetyczna stała wyłącznie na straży urody aktorek, modelek czy celebrytów. Dziś z jej dobrodziejstw może skorzystać praktycznie każdy. Czym dokładnie jest mezoterapia igłowa, w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować oraz dlaczego zabieg ten cieszy się tak olbrzymią popularnością?

Mezoterapia – co to takiego i na czym polega?

Mezoterapia jest zabiegiem powszechnie wykorzystywanym w kosmetologii i doskonale sprawdza się zarówno podczas zmniejszania niepożądanych zmian skórnych, jak i w procesach profilaktycznych.

Najbardziej popularną odmianą tej metody jest mezoterapia igłowa. Polega ona głównie na śródkskórnym podawaniu różnych substancji aktywnych, dzięki którym tkanki są odpowiednio odżywione. W trakcie iniekcji przy pomocy specjalnego sprzętu w niewielkich dawkach wstrzykiwane są tzw. mezokoktajle. Ich zadaniem jest stymulowanie naturalnych procesów regeneracji i nawilżenia skóry.

Wśród substancji czynnych, jakie najczęściej podawane są w ramach zabiegów mezoterapii, wymienić można m.in.:

  • kwas hialuronowy,
  • peptydy,
  • aminokwasy,
  • kolagen,
  • witaminy,
  • elastyna,
  • pierwiastki śladowe,
  • koenzym Q10.

Optymalny dobór składu wstrzykiwanego preparatu powinien być rezultatem wnikliwej oceny dokonanej przez doświadczonego kosmetologa, analizy potrzeb skóry i oczekiwań pacjenta. Właściwa kompozycja koktajlu oraz odpowiednia cykliczność zabiegu – to gwarancja najlepszej efektywności mezoterapii.

Nowoczesna mezoterapia igłowa – gdzie i po co stosuje się ten zabieg?

Fachowo wykonana mezoterapia igłowa pozytywnie wpływa na ogólną kondycję skóry, wspiera redukcję zmarszczek i likwiduje szereg innych niedoskonałości powierzchniowych. Substancje czynne zawarte w mezokoktajlach uaktywniają procesy przebudowy, biorestrukturyzacji i biostymulacji komórek w różnych partiach ciała.

Największym zainteresowaniem cieszy się mezoterapia twarzy, szyi, dekoltu, głowy, ramion, dłoni, ud czy pośladków.

Spektrum działania mezoterapii jest bardzo zróżnicowane i zależy przede wszystkim od składników aktywnych zawartych w podawanym śródskórnie koktajlu. Wśród podstawowych wskazań dla zastosowania mezoterapii (mikro)igłowej jest np. sucha, luźna i zmęczona skóra o nierównym kolorycie, pozbawiona elastyczności i jędrności, cellulit czy problemy z włosami.

Właściwie opracowana, dopasowana i podawana mieszanka witamin, mikroelementów oraz innych cennych związków organicznych z reguły przynosi szybkie i satysfakcjonujące efekty.

Niektóre mezokoktajle redukują przebarwienia skórne, wygładzają drobne zmarszczki w okolicach oczu czy ust, rozświetlają cerę albo zmniejszają proces syntezy melaniny.

Iniekcja innych substancji czynnych przyczynia się z kolei do poprawy elastyczności, gęstości i nawilżenia skóry oraz dodaje jej zdrowego blasku.

W przypadku mezoterapii głowy pacjenci mogą liczyć m.in. na zahamowanie wypadania włosów, a także przyspieszenie ich odrostu. Odpowiednie zabiegi mogą ponadto poprawić krążenie, ukrwienie skóry głowy i rewitalizację mieszków, dzięki czemu włosy stają się grubsze i gęstsze.

Mezoterapia igłowa – jak przebiega zabieg i czy jest bolesny?

Zabieg mezoterapii iniekcyjnej polega na płytkim nakłuwaniu skóry cienką igłą z zachowaniem odpowiednich odstępów. Do wykonywania serii nakłuć wykorzystuje się strzykawkę wypełnioną mieszanką o określonej recepturze albo specjalistyczny pistolet do mezoterapii, tzw. mesogun.

Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia ciała poddana mezoterapii jest rozmasowywana, dzięki czemu substancja dociera równomiernie do wszystkich tkanek.

Wbrew pozorom mezoterapia igłowa nie jest zabiegiem bolesnym. Co najwyżej pacjenci mogą odczuwać delikatny dyskomfort.

Ponadto warto mieć na uwadze, że odczuwanie bólu jest kwestią indywidualnej wrażliwości i podczas zabiegu wiele zależy także od doświadczenia specjalisty, a nawet od gęstości/konsystencji mezokoktajlu.

Czy mezoterapia iniekcyjna jest bezpieczna?

Mezoterapia iniekcyjna (igłowa, mikroigłowa) związana jest z przerwaniem ciągłości tkanki (skóry) i z tego względu wymaga zachowania najwyższych standardów w obszarze higieny. Decydując się więc na poprawę wyglądu i zdrowia skóry za pośrednictwem mezoterapii, warto korzystać jedynie z usług renomowanych salonów medycyny estetycznej czy wyspecjalizowanych gabinetów kosmetycznych.

Jeśli chodzi o mezoterapię, to charakteryzuje się ona bardzo krótkim wykazem ewentualnych komplikacji i przeciwwskazań. Nie mniej, profesjonalna placówka medycyny estetycznej z pewnością zadba o przeprowadzenie niezbędnych badań/wywiadu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków po zabiegu.

Warto też zaznaczyć, że renomowane ośrodki kosmetologii oraz centra medycyny estetycznej korzystają wyłącznie ze sprawdzonych, certyfikowanych produktów wysokiej jakości. Wszystko to sprawia, że zabiegi mezoterapii są bezpieczne, a pacjenci mogą cieszyć się długotrwałymi efektami i „wieczną młodością”.

Jak często stosować mezoterapię igłową twarzy?

Z reguły zaleca się powtarzanie zabiegu co dwa–cztery tygodnie. Zbyt częste nakłuwanie skóry może wywołać niewielkie lokalne stany zapalne, zaczerwienienie twarzy, delikatne pieczenie i niepotrzebnie podrażnić tkankę.

Wiele zależy również od zaawansowania zmiany poddawanej leczeniu, zaleceń producenta i oczekiwanych rezultatów.

Mezoterapia igłowa – ile zabiegów należy przeprowadzić, aby zobaczyć efekty?

Mezoterapia igłowa – podobnie jak większość innych zabiegów kosmetycznych – przynosi najlepsze efekty, jeżeli jest wykonywana w seriach. Optymalna liczba zabiegów najczęściej wynosi od sześciu do ośmiu, niekiedy więcej.

Przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować czas trwania kuracji ze specjalistą, np. lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem.

Choć pierwsze efekty mezoterapii igłowej twarzy są często widoczne już po kilku sesjach, zwykle pełnię rezultatów widać dopiero po kilku miesiącach.

Mezoterapia igłowa a mikrodermabrazja igłowa. Czy to ten sam zabieg?

Mikrodermabrazja igłowa a mezoterapia igłowa to dwa różne zabiegi pielęgnacyjne.

Ten pierwszy polega na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu określonego czynnika, którym może być diament (częściej syntetyczny, znacznie rzadziej naturalny), korund lub woda. Przeprowadzenie zabiegu mikrodermabrazji przywraca witalność skóry, ujednolica jej kolor, a także przyczynia się do poprawy elastyczności.

Większość gabinetów kosmetycznych oferuje zarówno mikrodermabrazję, jak i mezoterapię igłową, przy czym najlepsze rezultaty przynoszą łączone kuracje.

Wykonanie mikrodermabracji przed mezoterapią pomaga zwiększyć przyswajalność składników odżywczych.

Przeciwwskazania do mezoterapii twarzy

Choć mezoterapia igłowa twarzy jest zabiegiem bezpiecznym, warto zdawać sobie sprawę, że nie dla każdej osoby i nie w każdym momencie będzie to dobry wybór.

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się przede wszystkim:

  • skłonność do powstawania blizn – powtarzanie zabiegu może spowodować wykształcenie się nieestetycznych blizn lub tzw. keloidów, czyli przerostu bliznowca poza obręb rany;
  • stany zapalne i mechaniczne uszkodzenia skóry – przerwanie ciągłości tkanki zwiększa ryzyko infekcji, dlatego przeprowadzanie zabiegów do czasu pełnego zagojenia się ran nie jest zalecane;
  • alergie na składniki zawarte w preparatach do mezoterapii – odpowiedź alergiczna może być łagodna i prowadzić do pokrzywki lub świądu, ale w krańcowych przypadkach może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego;
  • występowanie chorób autoimmunologicznych, jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów – zabiegi mezoterapii igłowej mogą nasilić dolegliwości związane ze schorzeniem;
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi lub występowanie hemofilii u pacjenta – w obu przypadkach mezoterapia może wywołać krwotok, a jego zatamowanie może być trudne;
  • świeża opalenizna – przed zabiegiem mezoterapii warto odczekać kilka tygodni, aż ustabilizuje się opalenizna, ponieważ w tym czasie łatwo o podrażnienie skóry.

Mezoterapię odradza się również w okresie ciąży z uwagi na możliwą interakcję wstrzykiwanych substancji z rozwijającym się organizmem dziecka i w okresie laktacji.

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Na czym polega różnica?

Mezoterapię iniekcyjną dzieli się na mikroigłową oraz igłową. Choć oba zabiegi działają w podobny sposób, ich zastosowanie jest nieco inne.

Mezoterapia mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry na głębokość od 0,5 mm do 1,5 mm w celu pobudzenia naturalnych procesów naprawczych. Poprzez wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego dochodzi do stymulacji wydzielania kolagenu.

Z kolei wariant igłowy zakłada nakłuwanie skóry na głębokość około 3 mm, aby możliwe było dostarczenie do organizmu substancji odżywczych.

O czym pamiętać po zabiegu mezoterapii igłowej?

Pomimo bezpieczeństwa zabieg mezoterapii igłowej ma charakter umiarkowanie inwazyjny. Dlatego przez kilka dni po jego przeprowadzeniu odradza się stosowania makijażu oraz peelingu.

Warto stosować silne filtry UV, które ochronią skórę przed słońcem, i pić dużo wody, która umożliwia rozprowadzenie substancji odżywczych i przyczynia się do poprawy elastyczności naskórka.

Kosmetolodzy radzą też, aby na 5–7 dni od zabiegu zrezygnować z basenu oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych.