Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
Polski
Polski Polski
EnglishEnglish
PLN
PLN | zł

Co dają stymulatory tkankowe – (r)ewolucyjne rozwiązanie w medycynie estetycznej

utworzono 2022-06-01

Stymulatory tkankowe przebojem wdarły się do branży kosmetycznej, poszerzając spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stosowane są przede wszystkim w terapiach przeciwstarzeniowych skóry, a ich działanie ukierunkowanie jest głównie na stymulowanie naturalnych procesów. Ta właściwość odróżnia je od tradycyjnych wypełniaczy, które mogą zmieniać rysy twarzy, bowiem ich działanie opiera się na efekcie wolumetrycznym (objętościowym).

Stymulatory tkankowe zawierają szereg naturalnych składników, które m.in. aktywują i regenerują fibroblasty, pobudzając je do produkcji kolagenu oraz elastyny, poprawiają napięcie i zagęszczenie skóry. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stymulatorów tkankowych, które różnią się składnikami aktywnymi, techniką aplikacji oraz trwałością uzyskiwanych rezultatów.

Innowacyjne stymulatory tkankowe – nowe możliwości terapeutyczne w medycynie estetycznej

Innowacyjne stymulatory tkankowe to preparaty, które zapewniają naturalny efekt odmłodzenia skóry, bez zmiany rysów twarzy, choć spektrum działania niektórych produktów z tej grupy wykazuje także funkcje wolumetryczne (stymulatory połączone z wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego). Stymulatory tkankowe to rewolucyjne substancje, które pozytywnie wpływają na odpowiednią jędrność, pożądane nawilżenie, optymalną elastyczność i ogólną kondycję skóry.

Stymulatory tkankowe są powszechnie wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej, dermatologicznych, odnowy biologicznej oraz przez doświadczonych kosmetologów. Obecnie są cenionym elementem terapii ukierunkowanych na walkę z oznakami starzenia się skóry. Preparaty te stosuje się głównie w obrębie twarzy, ale nie tylko, bowiem uniwersalne działanie stymulatorów tkankowych pozwala na ich aplikację w różne partie ciała.

Wśród podstawowych obszarów zabiegowych, jakie przy użyciu stymulatorów tkankowych wykonuje się w rejonie twarzy, są: czoło, obszary skroniowe, rejon nosa i warg, okolice podbródka i policzków (linie marionetki) czy okolice oczu (kurze łapki). Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zastosowaniem nowoczesnych stymulatorów tkankowych, wymienić można m.in. takie, jak:

 • modelowanie policzków,
 • korygowanie fałdów nosowo-wargowych,
 • korekcja linii żuchwy oraz okolicy podjarzmowej,
 • wypełnianie linii marionetki,
 • korekta/modelowanie brody i nosa.

Stymulatory tkankowe – rodzaje, składniki i działanie

Szeroki asortyment stymulatorów tkankowych związany jest z przede wszystkim z podstawową substancją aktywną i unikalną kompozycją pozostałych składników. Dzięki wielu właściwościom, jakie towarzyszą tej grupie produktów, stosując najlepszej jakości stymulatory tkankowe – można rozwiązywać różne problemy skórne pacjentów. Zróżnicowany skład, różne techniki iniekcji oraz czas utrzymywania się efektów po aplikacji – sprawiają, że z łatwością można dobrać odpowiedni stymulator tkankowy do potrzeb i specyfiki problemu u danego pacjenta.

Wśród najpopularniejszych substancji czynnych, jakie zawierają stymulatory tkankowe, warto wymienić np.:

 • kwas hialuronowy – oddziałuje na fibroblasty oraz adipocyty pobudzając je do proliferacji (namnażanie komórek); ma także działanie wypełniające,
 • polikaprolakton (PCL) – w pełni bioresorbowalny polimer medyczny,
 • hydroksyapatyt wapnia (CaHA) – działa zarówno jako stymulator, jak i implant przy zabiegach wolumetrycznych (koryguje bruzdy i zagłębienia),
 • aminokwasy – związki stymulują m. in. regenerację macierzy pozakomórkowej, stanowią prekursory elastyny i kolagenu,
 • bursztynian sodu – działa antyoksydacyjnie, stymuluje syntezę strukturalnych białek,
 • polinukleotydy – doskonale sprawdzają się przy likwidacji niedoskonałości skórnych w okolicach oka (cienie, zmarszczki).

Co jeszcze warto wiedzieć o stymulatorach tkankowych?

 

Stymulatory tkankowe wprowadzane są przy pomocy iniekcji (igła, kaniula), ale zabieg ten nie jest bolesny (pacjent odczuwa zazwyczaj delikatne mrowienie). Bezpośrednio po zabiegu aplikacji stymulatora tkankowego, można powrócić do codziennych obowiązków, należy jednak pamiętać, że w miejscu iniekcji może pojawić się drobny obrzęk i/lub nieduży siniak.

Innowacyjne stymulatory tkankowe dedykowane są dla osób w różnych wieku, a wśród nielicznych przeciwwskazań, wymienić można m.in.: ciążę i okres karmienia piersią, choroby autoimmunologiczne, aktywną infekcję Herpes (opryszczka) czy uczulenie na dany składnik preparatu. Przed iniekcją stymulatora tkankowego zalecane jest zastosowanie miejscowego znieczulenia, np. przy użyciu kremu przed zabiegowego.