Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
PLN
PLN | zł

Dlaczego warto robić peeling skóry twarzy?

utworzono 2024-03-10
Dlaczego warto robić peeling skóry twarzy?

Skóra twarzy na co dzień narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Wiatr, niskie i wysokie temperatury, a przede wszystkim smog skutecznie osłabiają strukturę naskórka i przyczyniają się do jego wcześniejszego starzenia. Aby wzmocnić skórę, warto rozważyć stosowanie peelingu do twarzy. Co to jest i dlaczego warto go przeprowadzać?

Co to jest peeling?

Peeling to zabieg kosmetyczny, który polega na usunięciu warstwy martwego, zrogowaciałego naskórka z ciała, np. z twarzy. Choć może się wydawać, że aplikowany preparat wpływa jedynie na poprawę wyglądu skóry, to w rzeczywistości można osiągnąć dzięki niemu znacznie więcej.

Naskórek zostaje delikatnie pobudzony, przez co staje się jędrniejszy. Poprawie ulega przyswajanie składników odżywczych, więc skóra staje się rozświetlona, silniejsza i mniej podatna na uszkodzenia.

Jakie są rodzaje peelingów?

W praktyce stosuje się wiele rodzajów peelingów, które różnią się między sobą przede wszystkim czynnikiem powodującym złuszczanie naskórka i siłą działania. Wśród nich można wymienić:

  • peeling mechaniczny – polega na pocieraniu skóry preparatem zawierającym drobinki ścierające o różnej grubości, popularnie określany jako „scrub”;
  • peeling enzymatyczny – rozpuszcza martwy naskórek za pomocą substancji chemicznych pochodzenia naturalnego;
  • peeling chemiczny – wyróżnia się skoncentrowanym składem i silnym działaniem;
  • peeling laserowy – polega na pozbyciu się zrogowaciałego naskórka za pomocą wiązki skoncentrowanego światła.

Odrębnym wariantem zabiegu jest tzw. gommage, czyli połączenie peelingu mechanicznego oraz enzymatycznego. Niekiedy można spotkać się również z zabiegiem przy użyciu kwasów owocowych. Jest on delikatniejszy niż peeling enzymatyczny, ponieważ wykorzystuje związki występujące w naturze jak kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy.

Jak wybierać peeling do twarzy?

Dobry peeling do twarzy pozwala na odmłodzenie skóry i jej lepsze odżywienie. Należy jednak pamiętać, że ten rejon ciała jest bardzo delikatny. Dobór preparatu do złuszczania naskórka musi więc być dostosowany do specyfiki cery.

O ile peeling mechaniczny sprawdzi się świetnie do cery zanieczyszczonej, tłustej lub mieszanej, o tyle peeling enzymatyczny jest odpowiedni w przypadku osób, które cechuje skóra skłonna do podrażnień.

Najlepszy peeling do ciała i twarzy to taki, który zawiera przemyślany skład. Preparaty do złuszczania mechanicznego często zawierają takie związki jak korund, węgiel aktywny lub srebro o działaniu odkażającym. Peelingi enzymatyczne bazują przede wszystkim na roślinnych składnikach aktywnych jak bromelaina (ekstrahowana głównie z ananasa) czy papaina (występuje głównie w owocach papai).

Peeling na twarz a efekty

Efekty peelingu na twarz zależą od rodzaju zastosowanego preparatu. Oprócz odżywienia skóry można liczyć na:

  • poprawę mikrokrążenia,
  • redukcję przebarwień (tzw. hiperpigmentacji),
  • oczyszczenie porów oraz redukcję przebarwień,
  • stymulację wydzielania kolagenu i redukcję drobnych zmarszczek,
  • usunięcie blizn potrądzikowych.

Aby uzyskać trwały efekt zabiegów złuszczających, należy przeprowadzać je regularnie z zachowaniem odpowiednich przerw. Dzięki temu skóra otrzymuje właściwy bodziec.

Jak często robić peeling twarzy?

Częstotliwość zabiegu usuwającego naskórek zależy od jego typu. Nie zaleca się jednak przeprowadzania go częściej niż raz w tygodniu – w przypadku metod enzymatycznych, lub nawet raz na kilka miesięcy – jeżeli chodzi o peelingi mechaniczne. Nieco częściej można złuszczać naskórek przy skórze łojotokowej – nawet dwa razy w tygodniu.

Zbyt częste lub intensywne złuszczanie naskórka może doprowadzić do podrażnień skóry i powstawania stanów zapalnych.

Peeling na trądzik

Peelingi są popularnym elementem terapii w leczeniu trądziku zaskórnikowego (tzw. grudkowego). Pomagają oczyścić pory, a co za tym idzie – zredukować stan zapalny.

Ważne jest, aby przy cerze trądzikowej stosować produkty o delikatnym działaniu. Osoby, które preferują mechaniczne złuszczanie naskórka, powinny zwrócić uwagę, czy preparat zawiera drobiny o bardzo niewielkim rozmiarze. Te większe mogą być zbyt ostre i nadmiernie podrażniać skórę, która i tak jest obciążona.

Raczej należy unikać peelingów chemicznych, które silniej działają na skórę. Zamiast nich dobrze sprawdzą się preparaty enzymatyczne, które nie wymagają mechanicznej ingerencji w skórę, a jednocześnie są łagodniejsze w działaniu.

Szczegółowy dobór peelingu najlepiej pozostawić dermatologowi, który wskaże, na jakie składniki warto zwrócić uwagę.

Preparat na trądzik należy nałożyć na zwilżoną skórę, a następnie delikatnie wmasowywać przez 1–2 minuty. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na takie składniki jak działający odżywczo ekstrakt z żeń-szenia.

Przeciwwskazania do peelingu na twarz

Peelingi kosmetyczne są uważane za jedną z najlepszych metod walki z niedoskonałościami skóry. Efektywnie poprawiają jej kondycję i przyczyniają się do eliminacji przebarwień. Nie zaleca się jednak złuszczania naskórka w przypadku:

  • występowania infekcji skórnej, jak trądzik ropny lub opryszczka, ponieważ zabieg może przyczynić się do rozprzestrzeniania infekcji;
  • otwartych ran i uszkodzeń skóry – kontakt z substancjami zawartymi w preparacie do peelingu może być piekący lub bolesny, a także spowolnić gojenie ran;
  • odbywania terapii dermatologicznej z uwagi na możliwą interakcję preparatu kosmetycznego ze składnikami czynnymi leku.

Z zabiegiem warto wstrzymać się na krótki czas po powrocie ze słonecznych wakacji. Świeża opalenizna sprawia, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia. Peelingi, zwłaszcza te skoncentrowane, mogą być źródłem podrażnień, a nawet oparzeń.