Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
PLN
PLN | zł

Kolagen dobry na wszystko

utworzono 2023-11-27
Kolagen dobry na wszystko

Dzień Spódnicy, jaki świętuje się 30 października, to doskonały pretekst do tego, aby pomyśleć o pięknych nogach, a przy okazji zadbać o zdrowie i atrakcyjny wygląd innych partii ciała. Kolagen to jeden z niewielu substancji o dobroczynnym, szerokim spektrum działania na organizm człowieka. Zawierające go profesjonalne produkty cieszą się obecnie olbrzymim powodzeniem zarówno w nowoczesnych gabinetach urody, salonach medycyny estetycznej, jak i w ośrodkach rehabilitacyjnych. Czym jest ten związek, kto powinien go przyjmować i jak wybrać najlepszy kolagen dla siebie?

Co to jest kolagen i jakie są skutki jego niedoborów w organizmie?

Kolagen jest najważniejszym elementem tkanki łącznej. Należy on do grupy białek budulcowych organizmu człowieka i jednocześnie stanowi 1/3 wszystkich białek w ludzkim ciele (przekłada się to na ok. 6 proc. przeciętnej masy ciała).

Kolagen występuje m.in. w ścięgnach, więzadłach, chrząstce oraz w kościach, zębach, mięśniach i w skórze.

Do 60–70. roku życia struktury kolagenowe podlegają sukcesywnej wymianie. Wraz z wiekiem proces ich odnowy stale się jednak zmniejsza, aż ustaje niemal zupełnie. Spadek liczby włókien kolagenowych prowadzi do pogorszenia jakości struktury tkanki. Pierwsze ubytki kolagenu pojawiają się już po 25. roku życia.

W przypadku braku odpowiedniego poziomu kolagenu skóra traci swoją elastyczność, jędrność oraz staje się matowa i sucha. Wśród powszechnych objawów jego niedoboru wymienić można:

  • zmarszczki,
  • cellulit,
  • ciemnienie skóry wokół oczu,
  • problemy z włosami i paznokciami.

Jeśli chodzi o układ kostny, to mała ilość kolagenu przyczynia się do odwapniania i w efekcie – osłabiania struktury kości.

Ponadto kolagen bierze udział w produkcji mazi stawowej. Dlatego w momencie kiedy proces ten jest zaburzony, dochodzi do tarcia chrząstek, a w konsekwencji – do bólu i różnych urazów, np. wypadanie dysku, zerwanie ścięgien, naderwanie więzadła.

Popularnym środkiem zaradczym na braki tego białka w organizmie są m.in. zastrzyki z kolagenu, specjalne kosmetyki albo shoty kolagenowe do picia.

Jego poziom w organizmie można też uzupełniać pożywieniem.

W czym jest kolagen? Naturalne źródła kolagenu

Naturalny kolagen można odnaleźć w niektórych potrawach spożywanych na co dzień jak:

  • galaretki wieprzowe i drobiowe,
  • ryby w galarecie,
  • gotowane chrząstki,
  • podroby.

Przyswajalność kolagenu jest zwiększona w obecności witaminy C.

Niestety wchłanianie kolagenu z pożywienia jest ograniczone. Dlatego gdy zaobserwuje się u siebie objawy braku tej substancji, warto rozważyć jej uzupełnienie z zewnątrz. Wbrew pozorom picie żelatyny nie rozwiązuje problemu, ponieważ jest ona zbyt szybko rozkładana przez enzymy.

Dzień Spódnicy, czyli zadbajmy o nogi!

Na myśl o Dniu Spódnicy pierwszym skojarzeniem są zgrabne, zdrowe i efektownie wyglądające nogi. Wiotka skóra, żylaki albo nienaturalny chód spowodowany dolegliwościami w obrębie stawów kolanowych to powody, przez które kobiety nie decydują się na noszenie spódnic i eksponowanie nóg. Okazuje się, że w każdej z wymienionych sytuacji skuteczną receptą może okazać się terapia związana z wyrównaniem w organizmie niedoborów kolagenu.

W przypadku suplementacji shotami kolagenowymi czy używania kosmetyków z kolagenem można (po)radzić sobie we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że tego typu „terapia” bardziej wiąże się z profilaktyką niż z efektywnym leczeniem poważnych problemów wywołanych niskim poziomem kolagenu.

Dla skutecznej poprawy ruchomości i funkcjonalności stawów kolanowych, a także zniwelowania dolegliwości bólowych specjaliści zalecają zastrzyki kolagenowe wzbogacone dodatkowo kwasem hialuronowym.

Zastrzyki z kolagenu na twarz i nie tylko…

Iniekcje kolagenem to nie tylko dobry sposób na problemy z kolanami czy stawami. Gabinety medycyny estetycznej, centra odnowy biologicznej, studia urody oraz kosmetolodzy proponują całą gamę zabiegów związanych ze stosowaniem tego białka. Badania dowodzą, że specyfik ten wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów są zastrzyki z kolagenu na twarz. Białko podaje się do skóry właściwej za pomocą cienkiej igły, z reguły przy miejscowym znieczuleniu, co sprawia, że zabieg jest bezbolesny.

Iniekcja kolagenu pomaga wygładzić zmarszczki, zmniejszyć blizny oraz wypełnić bruzdy na skórze.

Najczęściej preparaty kolagenowe aplikuje się w policzki, czoło i w obrębie ust, w tym bezpośrednio w wargi, np. jeśli pacjentka planuje je sobie powiększyć.

Świetne rezultaty osiąga się ponadto poprzez ostrzykiwanie „kurzych łapek” przy oczach, szyi, dekoltu oraz zmarszczek w okolicach nosa. Dzięki temu szybko można odzyskać świeży i młody wygląd.

Kolagen doskonale redukuje również blizny po trądziku, jak i cellulit.

Regularnie wykonywane zastrzyki stymulują powstawanie w skórze nowego kolagenu, a nawet innych białek odpowiedzialnych za jej prawidłową strukturę – fibryliny i elastyny.

Kolagen podawany w formie iniekcji utrzymuje się w skórze przez mniej więcej dwa lata. Aplikują go wyłącznie wykwalifikowane osoby po wcześniejszej konsultacji.

Kolagen dla sportowców

Kolagen jest jednym z rodzajów suplementów stosowanych przez osoby aktywne fizycznie. Stawiają na niego biegacze, kolarze, triathloniści i osoby podnoszące ciężary, ponieważ wykonują oni powtarzalne ruchy.

Regularne przyjmowanie suplementów z kolagenem:

  • wspiera stawy – poprzez uzupełnienie zapasów tego białka maleje ryzyko kontuzji i złamań przeciążeniowych;
  • redukuje stany zapalne – suplementacja kolagenem pomaga zmniejszyć bolesność towarzyszącą wyczerpującym treningom;
  • usprawnia superkompensacji – przyjmując suplementy zawierające kolagen, można skrócić czas regeneracji mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł;
  • zwiększa elastyczności ścięgien i więzadeł – dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia tkanki łącznej.

Choć suplementy z kolagenem nie powodują bezpośrednio zwiększenia siły lub wytrzymałości, mogą przyczynić się do poprawy wyników sportowych pośrednio poprzez kompleksowe wzmocnienie tkanki łącznej.

Czy kolagen do picia jest skuteczny?

Warto pamiętać, że skuteczność kolagenu do picia w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz wieku danej osoby.

Jeśli dbają one o zbilansowaną dietę i dostarczają niezbędnych składników odżywczych, odczują mniej efektów prozdrowotnych suplementu od osób, których stan zdrowia i sposób żywienia pozostawiają wiele do życzenia.

Skuteczność suplementów kolagenowych jest też większa w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, kiedy naturalne zasoby białka zaczynają się kurczyć, a jego synteza zwalnia.

Zaletą kolagenu do picia jest możliwość jego rozpuszczania w wodzie, sokach, smoothie lub innych napojach.

Jaki kolagen wybrać?

W ofertach drogerii można znaleźć różne rodzaje kolagenu różniące się między sobą strukturą, przyswajalnością oraz ceną. Największą popularnością cieszą się:

  • kolagen rybi – pozyskuje się go głównie z dorsza lub mintaja, stanowi on dobrą alternatywę dla osób, które nie tolerują kolagenu wieprzowego lub wołowego, jego struktura jest w największym stopniu zbliżona do kolagenu ludzkiego;
  • kolagen hydrolizowany – jego struktura została rozbita na mniejsze cząsteczki, co ma zwiększyć przyswajalność i ułatwić strawność suplementu.

Weganie lub wegetarianie mogą sięgnąć po kolagen roślinny. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z konsultacji kosmetologicznych lub zwrócić się o opinię do dermatologa.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kolagenu?

Choć kolagen jest uważany za bezpieczny suplement, warto pamiętać, że niektóre osoby nie powinny go stosować. Dotyczy to przede wszystkim:

  • osób dotkniętych chorobami autoimmunologicznymi jak łuszczyca lub RZS,
  • osób z nadwrażliwością na kolagen egzogenny,
  • pacjentów cierpiących na problemy z nerkami lub trawienie.

Na suplementację kolagenem powinny też uważać kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Brakuje jednoznacznych wyników badań, które wskazywałyby skuteczność suplementacji na tej grupie pacjentów.

Jaki kolagen jest najlepszy?

Na pytanie o „najlepszy” kolagen trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Istotny jest skład suplementu oraz jego stopień oczyszczenia.

Warto zwrócić uwagę na formę kolagenu (np. proszek, płyn lub kapsułki) oraz źródło (np. kolagen rybi lub wołowy).

W praktyce warto kierować się renomą marki, transparentnością, jeżeli chodzi o skład preparatu oraz opiniami użytkowników.