Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
Polski
Polski Polski
EnglishEnglish
PLN
PLN | zł

Kolagen dobry na wszystko

utworzono 2022-10-30

Kolagen dobry na wszystko?

 

Dzień Spódnicy, jaki świętujemy 30 października, to doskonały pretekst do tego, aby pomyśleć o pięknych nogach, a przy okazji zadbać także o zdrowie i atrakcyjny wygląd innych partii ciała. Niewiele jest substancji czy preparatów o dobroczynnym i szerokim spektrum działania na organizm człowieka, ale kolagen z pewnością można do nich zaliczyć. To właśnie profesjonalne produkty kolagenowe cieszą się obecnie olbrzymim powodzeniem, zarówno w nowoczesnych gabinetach urody, w salonach medycyny estetycznej, a nawet w ośrodkach rehabilitacyjnych. Czym jest kolagen oraz jakie zabiegi i produkty na jego bazie cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób, dla których ważne jest zdrowie oraz uroda?

Czym jest kolagen i jakie są skutki jego niedoborów w organizmie?

Kolagen jest najważniejszym elementem tkanki łącznej i należy do grupy białek budulcowych organizmu człowieka. Stanowi 1/3 wszystkich białek w ludzkim organizmie, co przekłada się na ok. 6 proc. przeciętnej masy ciała. Kolagen występuje m.in. w ścięgnach, w więzadłach, w chrząstce oraz w kościach, zębach, mięśniach i w skórze. Do 60-70. roku życia struktury kolagenowe podlegają sukcesywnej wymianie, jednak wraz z wiekiem proces ich odnowy stale się zmniejsza, aż ustaje niemal zupełnie. Spadek liczby włókien kolagenowych prowadzi do pogorszenia jakości struktury tkanki.

W przypadku braku odpowiedniego poziomu kolagenu w skórze, traci ona swoją elastyczność, jędrność i staje się matowa oraz sucha. Wśród powszechnych objawów wymienić można zmarszczki, cellulit, ciemnienie skóry wokół oczu, a także problemy z włosami i paznokciami. Jeśli chodzi o układ kostny, to niedobory kolagenu przyczyniają się do odwapniania i w efekcie osłabiania struktury kości. Kolagen bierze ponadto udział w produkcji mazi stawowej, dlatego w momencie, kiedy proces ten jest zaburzony – powoduje to tarcia, a w konsekwencji prowadzi do bólu i różnych urazów, np. wypadanie dysku, zerwanie ścięgien, naderwanie wiązadła. Popularnym środkiem zaradczym na braki tego białka w organizmie – są m.in. zastrzyki z kolagenu, kosmetyki z kolagenem albo shoty kolagenowe do picia.

Dzień Spódnicy, czyli zadbajmy o nogi!

Na myśl o Dniu Spódnicy, pierwszym skojarzeniem są zgrabne, zdrowe i efektownie wyglądające nogi. Wiotka skóra, żylaki albo nienaturalny chód, spowodowany dolegliwościami w obrębie stawów kolanowych – to istotne powody, dla których kobiety nie decydują się zbyt często na zakładanie spódnicy i eksponowanie nóg. Okazuje się, że w każdej z wymienionych sytuacji, skuteczną receptą może okazać się terapia związana z wyrównaniem w organizmie niedoborów kolagenu.

W przypadku suplementacji shotami kolagenowymi czy używania kosmetyków z kolagenem, można (po)radzić sobie we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że tego typu „terapia” bardziej wiąże się z profilaktyką, niż z efektywnym leczeniem poważnych problemów wywołanych niskim poziomem kolagenu. Dla skutecznej poprawy ruchomości i funkcjonalności stawów kolanowych, a także zniwelowania dolegliwości bólowych, specjaliści zalecają zastrzyki kolagenowe wzbogacone dodatkowo kwasem hialuronowym.

Zastrzyki z kolagenu na twarz i nie tylko…

Iniekcje kolagenem to nie tylko dobry sposób na problemy z kolanami czy stawami, bowiem gabinety medycyny estetycznej, centra odnowy biologicznej, studia urody oraz kosmetolodzy – proponują całą gamę zabiegów związanych ze stosowaniem tego białka. Badania dowodzą, że specyfik ten wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych, wśród których na uwagę zasługują zastrzyki z kolagenu na twarz.

Cząsteczki białka kolagenowego są zbyt duże, aby można było je dostarczyć przez skórę, dlatego najlepszym sposobem na dostarczenie go do organizmu są zastrzyki. Kolagen podawany jest do skóry właściwej za pośrednictwem cienkiej igły, z reguły przy miejscowym znieczuleniu, co sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Iniekcja kolagenu pomaga wygładzić zmarszczki, zmniejszyć blizny oraz wypełnić bruzdy na skórze.

Najczęściej preparaty kolagenowe aplikuje się w policzki, czoło i w obrębie ust, w tym bezpośrednio w wargi, np. jeśli pacjentka planuje je sobie powiększyć. Świetne rezultaty osiąga się ponadto przez ostrzykiwanie „kurzych łapek” przy oczach, szyi, dekoltu oraz zmarszczek w okolicach nosa, dzięki czemu szybko można odzyskać świeży i młody wygląd. Kolagen doskonale redukuje blizny po trądziku, jak również rozstępy/cellulit.

Regularnie wykonywane co kilka miesięcy zastrzyki stymulują powstawanie w skórze nowego kolagenu, a nawet innych białek odpowiedzialnych za jej prawidłową strukturę, mianowicie fibryliny oraz elastyny. Kolagen podawany w formie iniekcji utrzymuje się w skórze przez okres mniej więcej dwóch lat. Aplikacja kolagenu powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą i wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowane osoby.