Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
Polski
Polski Polski
EnglishEnglish
PLN
PLN | zł

Innowacyjne i trwałe wypełniacze, czyli medycyna estetyczna w nowym wydaniu

utworzono 2021-11-12

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe jest precyzyjne modelowanie sylwetki. Wśród innowacyjnych produktów, które zasługują w tym względzie na uwagę, są trwałe wypełniacze. Dążenie do uzyskania atrakcyjnej sylwetki to naturalny kierunek, w jakim podąża obecnie większość społeczeństwa – bez względu na wiek czy płeć. Nowoczesne i bezpieczne wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego z dodatkami, stosuje się przede wszystkim w obrębie twarzy, ale z powodzeniem można z ich udziałem poprawić wygląd innych partii ciała. Czym dokładnie są wypełniacze i jakie stwarzają możliwości – tego wszystkiego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.

Wypełniacze – co to takiego i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

 

Dzisiejsze wypełniacze powszechnie wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej, to preparaty oparte o kwas hialuronowy, czyli substancję organiczną, jaka występuje w organizmie. Wypełniacze stosowane są głównie do modelowania konturów/elementów twarzy, uzupełniania ubytków powstałych na wskutek naturalnych procesów starzenia bądź wypadku. Co ciekawe, aktywne składniki, o jakie wzbogacane są innowacyjne wypełniacze, mogą stymulować produkcję kolagenu oraz sprawiać, że skóra będzie idealnie nawilżona i elastyczna. Oprócz usieciowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, wypełniacze produkuje się również na bazie hydroksyapatytu wapnia oraz kwasu polimlekowego (sculptra).

Wypełnianie jest typowym zabiegiem wolumetrycznym, a więc ukierunkowanym na odbudowę/zwiększenie objętości danego obszaru ciała. W zależności od receptury, przeznaczenia, umiejscowienia i oczekiwanych efektów, iniekcja wypełniaczy może odbywać się poprzez nastrzykiwanie warstwy powierzchniowej, średniej bądź głębokiej skóry. Podczas iniekcji wypełniacza wykorzystuje się igły cienkościenne. W składzie wysokiej jakości wypełniaczy często można znaleźć ponadto lidokainę (środek znieczulający), a także mannitol, którego obecność minimalizuje ryzyko powstawania krwiaków i siniaków po zabiegu.

Naturalne wypełniacze do twarzy i nie tylko

 

Największa gama zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy związana jest z modelowaniem w obrębie twarzy. Nie mniej, wypełniacze z kwasem hialuronowym równie dobrze sprawdzają się w przypadku korygowania niedoskonałości natury innych rejonów ciała. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów przy udziale wypełniaczy poza obszarem twarzy, wymienić można m.in. odbudowę wklęsłości po deformacji spowodowanej wypadkiem lub liposukcją. W gabinetach medycyny estetycznej popularne są także zabiegi wolumetryczne w obrębie rąk czy samych dłoni.

Jeśli chodzi o wypełnienia w obszarze twarzy, to pacjenci decydują się na wstrzykiwanie preparatów z kwasem hialuronowym w takie miejsca jak:

  • usta,
  • bruzdy nosowo-wargowe,
  • policzki,
  • obszar pomiędzy brwiami,
  • czoło,
  • część podoczodołowa i obszar „kurzych łapek”,
  • nos,
  • podbródek,
  • skronie,
  • szyja i dekolt.

Wypełnianie średnich i głębokich zmarszczek oraz fałd i bruzd, powoduje przywrócenie pożądanej objętości, a także odtworzenie naturalnej linii twarzy. Oprócz tego typu zabiegów, spore grono osób dąży do „poprawiania natury” i decyduje się na wymodelowanie poszczególnych elementów twarzy – zgodnie z przyjętym/uznawanym kanonem piękna. Inspiracji w tym względzie często dostarczają znane osobistości, które postanawiają np. powiększyć usta albo wyeksponować kości policzkowe.

Wypełniacze nie tylko służą do przywracania objętości i konturowania różnych obszarów ciała, bowiem składniki, o jakie wzbogacane są preparaty – nadają dodatkowo skórze świeżości oraz naturalnego rozświetlenia. Receptura niektórych wypełniaczy opracowana została z myślą o specjalnym przeznaczeniu. Przykładem są wypełniacze zawierające sprężysty kwas hialuronowy, który dedykowany jest do tzw. dynamicznych obszarów twarzy, jakie uaktywniają się podczas uśmiechu, rozmowy, ziewania czy mrugania. Profesjonalny wypełniacz w połączeniu z fachową iniekcją, może zagwarantować trwałość efektu nawet do 12 miesięcy.

Wypełniacze w medycynie estetycznej – fakty i mity

 

Temat wypełniaczy w medycynie estetycznej budzi niewątpliwie emocje i kontrowersje. Nienaturalnie duże usta, stężała twarz czy rozdymane policzki kilku telewizyjnych gwiazd, pobudza wyobraźnię i często tworzy mylny obraz stosowania wypełniaczy.

Warto pamiętać, że wypełniacze mają podkreślać naturalne cechy wyglądu, a wszelkie zabiegi odmładzające powinny być stosowane z umiarem – adekwatnie do wieku. Istotnym elementem jest wybór sprawdzonych produktów pochodzących od renomowanych na rynku firm, a także korzystanie z usług prawdziwych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej. Zdecydowanie trzeba więc zadać kłam twierdzeniu, że wszystkie wypełniacze odpowiedzialne są za nienaturalny wygląd. Nowoczesne wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego doskonale integrują się z żywą tkanką, dzięki czemu nie niosą one też ryzyka związanego z tężeniem/unieruchomieniem twarzy.

Certyfikowane wypełniacze wysokiej jakości nie są również niebezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że iniekcją zajmuje się doświadczony specjalista, a podczas zabiegu zachowane zostają wszystkie procedury higieniczno-sanitarne. Przy okazji warto przypomnieć, iż do powikłań dochodziło głównie przy stosowaniu wypełniaczy stałych na bazie silikonu czy poliakrylamidu. Nie jest również prawdą stwierdzenie, że raz wykonany zabieg koniecznie trzeba powtarzać do końca życia. Po określonym czasie (zwykle po kilkunastu miesiącach) miejsce iniekcji powraca po prostu do stanu wyjściowego, ponieważ wypełniacze hialuronowe są sukcesywnie metabolizowane przez organizm.

Prawdą jest natomiast to, iż wypełniacze nie są zalecane dla każdego, a listę ograniczeń determinuje szereg przeciwwskazań, o których powinien poinformować pacjenta lekarz medycyny estetycznej. Wśród czynników/okoliczności, które ograniczają zastosowanie wypełniaczy, wymienić można m.in. ciążę, okres karmienia piersią, opryszczka, choroby autoimmunologiczne, skłonność do tworzenia się blizn przerostowych oraz ogólny zły stan zdrowia.