Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
PLN
PLN | zł

Lipoliza brzucha, czyli redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega?

utworzono 2023-11-27
Lipoliza brzucha, czyli redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega?

Letnie miesiące i pogoń za idealną figurą powodują, że wiele osób szuka sposobów na poprawę wyglądu sylwetki i pozbycie się kłopotliwych boczków. Choć nikogo nie trzeba już przekonywać, że żadne zabiegi nie zastąpią zbilansowanej, spersonalizowanej diety oraz regularnego wysiłku fizycznego, to niekiedy takie działania warto wspomóc alternatywnymi sposobami. Jednym z nich jest lipoliza iniekcyjna brzucha. Na czym polega ten zabieg i jakich efektów można się spodziewać?

Redukcja tkanki tłuszczowej a lipoliza. Na czym polega różnica?

Usuwanie tłuszczu z brzucha głównie może kojarzyć się z rygorystyczną dietą oraz ciężkim wysiłkiem fizycznym. Warto zwrócić uwagę, że klasyczne odchudzanie polega na zwiększeniu wydatku kalorycznego, aby zmobilizować organizm do spalania zapasów tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj taki efekt uzyskuje się poprzez:

  • zastosowanie diety redukcyjnej,
  • wdrożenie ćwiczeń fizycznych ukierunkowanych na spalanie tkanki tłuszczowej,
  • zastosowanie suplementów lipotropowych lub termogenicznych.

W odróżnieniu od czasochłonnej redukcji tkanki tłuszczowej poprzez jej utlenianie lipoliza jest zabiegiem kosmetycznym. Polega on na zmniejszeniu objętości tkanki tłuszczowej dzięki jej rozpuszczenie i uwolnienie tłuszczu zgromadzonego pod postacią adipocytów.

Co to jest lipoliza?

Lipoliza to małoinwazyjna i nieoperacyjna metoda polegająca na pozbyciu się zalegającego nadmiaru tkanki tłuszczowej. W praktyce stosuje się różnego rodzaju procedury kosmetyczne, wśród których można wyróżnić lipolizę:

  • ultradźwiękową,
  • laserową,
  • kriolipolizę,
  • iniekcyjną.

Lipoliza ultradźwiękowa polega na oddziaływaniu w niewielkim obrębie ciała skoncentrowanych dźwięków o precyzyjnie dopasowanej częstotliwości. Pozwala dotrzeć do głębokich warstw tkanek.

Lipoliza laserowa bazuje na wiązce światła laserowego, które niszczy komórki tłuszczowe ulokowane pod skórą.

Z kolei kriolipoliza zamraża i rozbija tłuszcz przy pomocy bardzo niskiej temperatury.

Za najsilniej inwazyjną, ale też często najbardziej skuteczną uważa się lipolizę iniekcyjną.

Na czym polega ta metoda?

Lipoliza iniekcyjna brzucha

Zabieg kosmetyczny lipolizy iniekcyjnej polega na wstrzyknięciu pod skórę substancji aktywnych biologicznie, których zadaniem jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Najczęściej wykorzystuje się mieszankę zawierającą:

  • fosfatydylocholinę – organiczny związek chemiczny należący do fosfolipidów;
  • deoksycholat – jego zadaniem jest rozłożenie trójglicerydów;
  • l-karnitynę – przyspiesza metabolizm tłuszczu, wykorzystując go jako źródło energii;
  • krzemionkę organiczną – łagodzi powstały stan zapalny oraz wspiera procesy regeneracyjne skóry.

W miejscach zastrzyków powstaje niewielki stan zapalny, a komórki tłuszczowe trafiają do krwiobiegu, następnie zaś do wątroby, gdzie są rozkładane i wydalane z organizmu.

Lipolizę iniekcyjną najczęściej przeprowadza się w obrębie brzucha, „boczków” oraz ud. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ją także do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej w rejonie ramion, pośladków, podbródka i oczu.

Lipoliza iniekcyjna – wskazania do stosowania

Lipoliza jest wykorzystywana przez osoby, którym zależy na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych części ciała. Jako wskazania do przeprowadzenia zabiegu wskazuje się przede wszystkim:

  • poprawę proporcji ciała, np. poprzez usunięcie podwójnego podbródka lub „poduszeczek” pod pachami;
  • niezadowalające rezultaty stosowanej diety i ćwiczeń fizycznych;
  • poprawa umięśnienia, np. u zawodowych kulturystów.

Lipoliza brzucha lub innych części ciała bywa wykorzystywana jako bezpieczniejsza i mniej inwazyjna alternatywa dla liposukcji.

Z tej metody korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku panów częstym powodem stosowania liposukcji jest np. ginekomastia będąca zwykle wynikiem zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu.

Lipoliza iniekcyjna – efekty

Efekty lipolizy brzucha są w dużej mierze uzależnione od wieku, stanu zdrowia oraz składu ciała pacjenta. W im lepszej kondycji znajduje się dana osoba, tym zabieg przyniesie bardziej spektakularne rezultaty. Wynika to z faktu, że skóra po zastrzykach będzie jędrniejsza, a nie luźna.

Szacuje się, że u osoby z wysoką zawartością tkanki tłuszczowej lipoliza może przyczynić się do redukcji nawet 4–5 cm w obwodzie, w zależności od miejsca, w które był wykonywany zastrzyk.

Redukcja zawartości tłuszczu to jednak nie wszystko. Pacjenci mogą liczyć na poprawę mikrokrążenia, odżywienie i poprawę kondycji skóry.

Do maksymalizacji skuteczności lipolizy zwykle potrzeba przeprowadzić kilka zabiegów. Zazwyczaj będzie to od 4 do 6 spotkań, raz w miesiącu.

Warto też zdawać sobie sprawę, że samo pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu nie oznacza, że przestanie się ona odkładać. Dlatego dla utrwalenia efektów terapii warto rozważyć wprowadzenie do codziennego życia zdrowych nawyków, zwłaszcza w sferze odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Sam zabieg lipolizy trwa około 30 minut. Jego efekty nie będą jednak widoczne od razu, ponieważ organizm musi mieć czas, aby rozpuścić i usunąć tkankę tłuszczową. Dlatego rezultaty widać dopiero po kilku dniach.

Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania

Choć lipoliza jest zabiegiem o niskim stopniu inwazyjności, nie w każdym przypadku będzie ona optymalnym wyborem. Powinny jej unikać:

  • kobiety w ciąży oraz okresie laktacji,
  • osoby borykające się z zaburzeniami krzepliwości krwi,
  • pacjenci z dolegliwościami dermatologicznymi lub stanami zapalnymi na powierzchni skóry,
  • osoby, u których występuje nadwrażliwość na jeden lub kilka składników wstrzykiwanego preparatu.

Przeciwwskazania do zabiegu stanowią również różnego rodzaju rany otwarte.

Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia powinny być konsultowane ze specjalistą przed wykonaniem zabiegu.