Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
PLN
PLN | zł

Na czym polega lipoliza laserowa?

utworzono 2024-02-06
Na czym polega lipoliza laserowa?

Obecnie oferta klinik chirurgii plastycznej przewiduje szereg zabiegów ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej. Obok klasycznej liposukcji wyróżnia się też laserową, określaną niekiedy jako lipoliza laserowa. To wprawdzie nieco droższa metoda, ale za to nieinwazyjna, bezpieczna i skuteczna. Na czym polega laserowe usuwanie tłuszczu i kto z niego skorzysta?

Na czym polega lipoliza laserowa?

Lipoliza laserowa to proces usuwania zgromadzonej pod skórą tkanki tłuszczowej przy użyciu specjalnego urządzenia – lasera wyposażonego w końcówkę światłowodową o średnicy zaledwie kilkuset mikronów. Taką igłę wprowadza się przez skórę, a emitowane przez nią promieniowanie rozbija adipocyty (komórki tłuszczowe).

Uszkodzenie komórek tłuszczowych polega na rozpadzie zgromadzonych w nich triglicerydów na glicerol i kwasy tłuszczowe. Adipocyty tracą zgromadzony tłuszcz, który zamieniony w metabolity jest usuwany z organizmu. Kwasy tłuszczowe mogą być też wykorzystane jako paliwo zasilające przemiany energetyczne w organizmie.

Lipolizę laserową stosuje się w różnych rejonach ciała. Liposukcja laserowa brzucha pozwala pozbyć się upartych fałdek i boczków oraz ujędrnić sylwetkę. Zabieg wykonuje się również, aby usunąć tkankę tłuszczową z okolic ud i pośladków, bioder, ramion oraz podbródka.

Podkreślaną zaletą lipolizy jest brak konieczności przecinania powłok skórnych oraz długotrwałej rekonwalescencji.

Czy laserowa liposukcja jest bezpieczna?

Liposukcja laserowa jest uważana za znacznie bezpieczniejszą metodę usuwania tkanki tłuszczowej niż klasyczna liposukcja chirurgiczna. Nadal jednak należy pamiętać, że zabieg może wiązać się z różnego rodzaju powikłaniami. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając klinikę chirurgii plastycznej?

Przede wszystkim należy postawić na wykwalifikowany i doświadczony personel, który przeprowadzał tego rodzaju zabiegi wielokrotnie. Warto zapoznać się z wyprzedzeniem z kwalifikacjami chirurga plastycznego lub lekarza medycyny estetycznej. Wskazane jest, żeby klinika posiadała odpowiednie certyfikaty potwierdzające doświadczenie personelu.

Kandydat do zabiegu powinien otrzymać wyczerpujące informacje w zakresie przebiegu liposukcji i potencjalnych powikłań, tak aby jego oczekiwania były realne, a wyrażona zgoda – świadoma.

Sam zabieg należy przeprowadzać w kontrolowanych, sterylnych warunkach, tak aby w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych możliwe było niezwłoczne udzielenie pomocy medycznej.

Większość klinik zapewnia swoim pacjentom wsparcie również na etapie pozabiegowym. Obejmuje ono konsultacje medyczne w zakresie dbania o skórę, aktywności fizycznej, ewentualnej suplementacji. Jeżeli wybrana przez Ciebie placówka nie udziela takiej pomocy, warto rozejrzeć się za inną kliniką.

Liposukcja laserowa – efekty

Efekty liposukcji laserowej są uzależnione od wielu czynników, w tym wieku i stanu zdrowia pacjenta, wyjściowego poziomu tkanki tłuszczowej, kondycji skóry, a także umiejętności lekarza przeprowadzającego zabieg. Zazwyczaj można liczyć na:

  • redukcję tkanki tłuszczowej – przeprowadzenie zabiegu prowadzi do przemodelowania konturów ciała i wyszczuplenia sylwetki oraz likwidacji cellulitu;
  • poprawę kondycji skóry – rozbijanie tkanki tłuszczowej wymaga kontrolowanego uszkodzenia skóry. Zabieg stymuluje wydzielanie kolagenu, białka tworzącego tkankę łączną, który wbudowuje się w rejonie ciała objętym zabiegiem i usuwa część niedoskonałości.

Warto pamiętać, że zabieg liposukcji może spowodować pozostawienie luźnej, obwisłej skóry w miejscach objętych działaniem lasera. Aby ograniczyć ten efekt do minimum, zaleca się uzupełnienie rozbijania komórek tłuszczowych o tzw. thermolifting. Ma on na celu napięcie skóry i sprawienie, aby była jędrniejsza.

Zaletą liposukcji laserowej jest szybka rekonwalescencja oraz minimalnie widoczne blizny lub ich brak. Pacjenci dochodzą do siebie po zabiegu znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego zabiegu chirurgicznego. W większości przypadków są w stanie wrócić do aktywności jeszcze tego samego dnia. Przejściowo należy zachować jednak umiar w doborze oraz intensywności ćwiczeń fizycznych.

Do klasycznych efektów ubocznych można zaliczyć zasinienie i obrzęk oraz zaczerwienienie miejsca zabiegu. U pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń w przedmiocie higieny, niekiedy dochodzi też do infekcji skórnych. Jeżeli zabieg nie zostanie wykonany dokładnie, na powierzchni skóry przejściowo mogą być widoczne nierówności, które z czasem znikną.

Należy zwrócić uwagę, że o ile efekty liposukcji laserowej są trwałe w tym znaczeniu, że tkanka tłuszczowa ulega rozbiciu, o tyle nadal niezbędna będzie zmiana nawyków. Po zabiegu zaleca się uzupełnienie codziennej rutyny o aktywność fizyczną i wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety. Pozwoli to na utrzymanie zawartości tkanki tłuszczowej na odpowiednio niskim poziomie i przyczyni się do ujędrnienia sylwetki. Istotne znaczenie ma też nawodnienie.

Laserowa liposukcja – przeciwwskazania

Laserowa liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym, choć w przypadku wybranych grup pacjentów się jej nie zaleca. Przede wszystkim nie powinno się jej wykonywać u osób:

  • ze znaczną nadwagą lub otyłością,
  • z zaburzeniami krzepliwości krwi,
  • chorych na cukrzycę,
  • z problemami skórnymi oraz infekcjami,
  • z chorobami układu immunologicznego.

Lipolizy laserowej nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

We wszystkich tych przypadkach sugeruje się wcześniejszą konsultację lekarską. Może się okazać, że zamiast liposukcji laserowej lepiej sprawdzi się inny zabieg plastyki ciała.

Czy liposukcja laserowa jest skuteczna?

Lipoliza laserowa może okazać się skuteczną metodą redukcji tkanki tłuszczowej, jeżeli jest odpowiednio stosowana. Szacuje się, że po jednej wizycie można schudnąć nawet kilkanaście centymetrów w pasie, choć jest to kwestia indywidualna i uzależniona od wielu czynników.

Nie ulega wątpliwości, że zabieg wykazuje największą skuteczność, jeżeli jest połączony ze zdrowym trybem życia.