Szybki Kontakt
PRODUKTY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ W JEDNYM SKLEPIE
PLN
PLN | zł

Peeling kawitacyjny - czysta skóra, piękne efekty. Na czym polega peeling kawitacyjny?

utworzono 2023-12-27
Peeling kawitacyjny - czysta skóra, piękne efekty. Na czym polega peeling kawitacyjny?

Salony kosmetyczne oferują szereg różnego rodzaju zabiegów, które służą ujędrnieniu skóry i poprawie jej kondycji. Jednym z najbardziej popularnych jest peeling kawitacyjny. Na czym on polega i czy warto się na niego decydować?

Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny, określany również jako ultradźwiękowy albo sonoforetyczny, bazuje na ultradźwiękach emitowanych przez specjalną głowicę przykładaną do wilgotnej skóry. Krople płynu pod wpływem mikrodrgań wypełniają się gazem, a następnie pękają. Te miniaturowe eksplozje powodują, że martwe komórki naskórka są niszczone. Usunięciu ulega „stara”, zrogowaciała warstwa skóry, a wraz z nią wszelkie niedoskonałości, jak przebarwienia lub zaskórniki.

Warto podkreślić, że zabieg kawitacyjny jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i nieinwazyjny, a przy tym szybko przynosi efekty.

W gabinetach kosmetycznych zamiast zwykłej wody używa się specjalistycznych płynów lub żeli do peelingu kawitacyjnego, które skutecznie i nawilżają, i odżywiają skórę. Można je też zastosować w domu, choć zabiegi przeprowadzane przez profesjonalistów zwykle przynoszą lepsze efekty.

Peeling kawitacyjny – wskazania

Zabiegi kawitacji są polecane osobom, które chcą zadbać o swoją skórę, niezależnie od wieku.

Co do zasady uważa się, że kawitacja twarzy sprawdzi się przy każdym typie skóry, choć zaleca się ją szczególnie przy cerze tłustej, mieszanej i skłonnej do powstawania trądziku lub zaskórników.

Peeling kawitacyjny oczyszcza i odświeża skórę. Usuwa wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu położona głębiej tkanka staje się bardziej chłonna i lepiej przyswaja substancje odżywcze, jakie można znaleźć np. w serum do twarzy. Z tego względu kawitacja zalecana jest często jako wstęp do innych zabiegów dermatologicznych.

Peeling kawitacyjny – efekty

Podstawowym efektem peelingu kawitacyjnego jest oczyszczenie skóry, która odzyskuje blask i jędrność. Staje się też gładsza, a jej odcień – jednolity. Wskutek delikatnego pobudzania komórek dochodzi do poprawy mikrokrążenia. Z kolei usunięcie wierzchniej warstwy tkanki stymuluje naturalne wydzielanie kolagenu, który wbudowuje się w strukturę skóry, czyniąc ją bardziej wytrzymałą i gładszą.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego

Osoby, które wyróżnia cera skłonna do podrażnień, powinny skonsultować się z dermatologiem. Może się okazać, że w ich przypadku takie rozwiązanie będzie zbyt intensywne.

Stosowanie kawitacji odradza się również w przypadku:

  • kobiet w ciąży – obecnie brakuje danych, które jednoznacznie potwierdzają bezpieczeństwo ultradźwięków w ich przypadku;
  • infekcji skóry – zabieg dermatologiczny może doprowadzić do zaognienia zmian i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta;
  • świeżej opalenizny lub oparzeń – stosowanie jakiegokolwiek rodzaju peelingu w tym przypadku może dodatkowo podrażnić i tak już osłabioną skórę;
  • nowotworów skóry – zabiegi skórne mogą przyspieszyć rozwój zmiany, dlatego należy je skonsultować z onkologiem lub dermatologiem;
  • alergii lub nadwrażliwości na składniki aktywne zawarte w kosmetykach do peelingu kawitacyjnego – mogą przyczynić się do powstania opuchlizny, wysypki, pokrzywki lub innych zmian skórnych, a w przypadku osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne (np. AZS) do zaostrzenia ich przebiegu;
  • wybrane stany chorobowe, np. zakrzepowe zapalenie żył, niewydolność krążenia.

Jak często wykonywać peeling kawitacyjny?

Podobnie jak wiele innych zabiegów kosmetycznych peeling kawitacyjny może być regularnie powtarzany dla uzyskania lepszych i trwalszych efekt.

Jeżeli po pierwszym zastosowaniu kawitacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, można ją powtórzyć, ale nie szybciej niż po 2-3 tygodniach od ostatniego zabiegu.

Warto też skonsultować z dermatologiem zasadność ponawiania kawitacji.

Peeling kawitacyjny – efekty uboczne

Peeling kawitacyjny jest uważany za bezpieczny zabieg, którego stosowanie zwykle nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Niemniej jednak u niektórych pacjentów mogą pojawić się objawy niepożądane, jak np.:

  • zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
  • suchość skóry,
  • zaostrzenie trądziku,
  • reakcje alergiczne oraz infekcje,
  • uszkodzenie skóry i blizny.

Podrażnienia skóry ustępują najczęściej już po kilku godzinach. Pielęgnacja i nawilżanie naskórka pomagają zwalczyć suchość tkanki i odzyskać jej elastyczność. W przypadku zaostrzenia zmian trądzikowych lub powstania ognisk infekcji proces leczenia przebiega indywidualnie. Do powstania blizn dochodzi na szczęście rzadko i zwykle jest to wynikiem nieprawidłowego przeprowadzenia kawitacji.

Kosmetyki do peelingu kawitacyjnego – jak wybierać?

Do peelingu kawitacyjnego stosuje się kosmetyki, które mają za zadanie oczyścić i odżywić skórę jak np. MESOESTETIC PURE RENEWING MASK. Warto zwrócić uwagę na to, czy w ich składzie znajdują się składniki nawilżające, np. gliceryna lub pantenol. Zmniejszają one ryzyko podrażnień i przyspieszają odtwarzanie naturalnej bariery hydrolipidowej.

Wybierając emulsje, pianki i płyny do kawitacji, należy upewnić się, że nie zawierają one alkoholu, który podrażni skórę. Podobnie mogą działać kompozycje zapachowe.

W praktyce najlepiej sprawdzają się produkty o możliwie krótkim i prostym składzie.

Drogerie oferują wiele rodzajów kosmetyków do peelingu – wodę lub płyn micelarny, emulsje i pianki do mycia, żele oczyszczające. Każdy z nich może być wykorzystany, aby przygotować skórę do kawitacji i ją oczyścić. Do samego zabiegu wystarczy zwykła woda, choć lepiej sprawdzi się mgiełka, woda termalna lub tonik.

W razie wątpliwości co do doboru preparatów kosmetycznych warto zasięgnąć porady kosmetologa, który doradzi optymalny dobór produktów.